Az építőiparban, kivitelezésben számos különböző anyagot használnak. Ha jobban megnézzük azonban ezeket az építkezéseket, akkor egészen biztos, hogy valamilyen formában betonnal fogunk találkozni, gyakran nem is kis mennyiségben.
A beton egyik fő vonzerejét a teherbíró képessége adja, emiatt a legtöbbet használt alapozási megoldásról van szó. Nyomóerőt tud nagy mennyiségben felfenni, így nagyon jól alkalmas az épületek, építmények „megtartására”. További tulajdonsága, ami az építmények alapjára alkalmassá teszi a betont, hogy hosszú távú megoldásról van szó, feltéve, hogy nem spórolják ki az alapanyagokat a készítéskor. Ellenáll a tűznek, nem rohad, nem oxidálódik, és az időjárás viszontagságait is jól tűri.
Valószínűleg betonozást mindenki látott már, vagy a helyszínen történik, vagy előregyártott építési betontermékekkel történnek a munkálatok. A helyszíni betonozáshoz zsaluzásra van szükség, az építési betontermékeket pedig a helyszínre szállítják és úgy építik be. Bármelyik megoldásról is van szó, az biztos, hogy nagyon sokoldalú a beton, rengeteg különböző alakzat, méret kialakítható belőle megfelelő előkészületekkel.
Épületeknél ügyelni kell arra is, hogy a napsütés hatására az anyagok felmelegedhetnek, átmelegedhetnek. A beton ebből a szempontból is jól teljesít, mert visszaveri a hőt, nem szívja magába. Persze folyamatos napsütés esetén a beton is átmelegszik, de sokkal kisebb mértékben, mint az egyéb építőanyagok, amivel ki lehetne a betonozást váltani.